• Bez kategorii

Przyjście na świat potomka to piękny dzień i początek dosyć długiego urlopu wychowawczego

Jakiś czas temu polskie kobiety wywalczyły sobie, aby ich urlop wychowawczy trwał 12 miesięcy.
Niejedna matka powie, że pierwszy rok szkraba bywa najistotniejszy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to czas, kiedy niemowlak najbardziej potrzebuje jej miłości i obecności. I nie chodzi tylko o mleko oraz pilnowanie, ale o budowanie się pięknej więzi, która będzie mogła zaważyć na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu każda świeżo upieczona mama myśli już wyłącznie o swoim skarbie, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%). Ważne wydaje się być to, by mieć świadomość tego, że na wysokość pieniędzy, które dostaniemy od ZUS na urlopie wychowawczym, spory wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w okresie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego smyka.

Jeżeli podoba Ci się przedstawiany artykuł i chcesz zdobyć więcej informacji, to pomoże Ci odsyłacz do wpisu – w tamtym miejscu odnajdziesz interesujące informacje.

Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% sumy tych wynagrodzeń, ale nie powinna być także niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia w naszym kraju, które wynosi obecnie 2250 zł. Więc w najczarniejszym scenariuszu otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to bardzo duże pieniądze, ale mało kto dziś zarabia najmniejszą krajową. Poza tym niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeżeli dodać tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że możemy bez trudności poradzić sobie z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj można także liczyć na dodatkowe pieniądze z różnych państwowych programów.

You may also like...