Terapia dzieciaczków z autyzmem z wykorzystaniem zabaw

W czasach szkolnych opiekowałam się osobami z zaburzeniami w kontaktach międzyludzkich, z niedorozwojem umysłowym. Pomiędzy sobą nazywaliśmy ich „dziećmi”, jednak nie było to zupełnie ścisłe określenie. Trudno bowiem mówić o dziecku mając przed oczami prawie 2 metrowego człowieka. Choć może być to dyskusyjne w pierwszym momencie, wystarcza jednak moment żeby zobaczyć różność i aby nadmienione miano choć troszkę nabrało sensu także dla osoby postronnej.

Mata piankowa – puzzle

Autor: www.babymama.pl
Źródło: www.babymama.pl
Najczęściej spotykanym schorzeniem wśród naszych podopiecznych był autyzm głęboki ale zdarzali się pośród nich również uczestnicy u których zdiagnozowano tak zwany zespół Aspergera. Ta choroba uznawana jest za łagodniejszą formę autyzmu (więcej informacji – oliwka.edu.pl. Obydwie choroby współcześnie uznane są za niewyleczalne, co nie oznacza, iż nie da się zupełnie nic uczynić. Bardzo ważna jest wczesna diagnoza, dlatego że im wcześniej można wdrożyć leczenie, tym lepsze będą wyniki. Jak dotąd nie są znane powody tych chorób, stąd wynikają kłopoty w ich rozpoznawaniu. Terapia ma przebieg dwutorowy: przez leczenie farmakologiczne a także wpływanie na zachowanie, dodatkowo odmienne metody psychoterapii. W działaniach które mają na celu uspołecznianie chorych jacy mają wykryty zespół Aspergera sprawdzają się gry dla dzieci autystycznych. Rzecz jasna ostateczną decyzję dotyczącą sposobów terapii podejmuje lekarz prowadzący razem z współpracującym psychologiem. Ogólnie rzecz biorąc w opisywanych zaburzeniach bardzo ważne jest ćwiczenie umiejętności społecznych. Jest to z pewnością łatwiejsze kiedy rehabilitujemy dziecko chore na zespół Aspergera aniżeli dziecko z autyzmem głębokim.

Gry dla dzieci autystycznych skupiają się właśnie na stymulowaniu zdolności społecznych. Nastawione są dla przykładu na trenowaniu artykułowania uczuć i ich rozróżnianiu u innych ludzi, a także na nauce stosownego odpowiadania na zachowania innych ludzi. Cierpiący na zespół Aspergera jakkolwiek ma problemy z odpowiednim postępowaniem do konkretnej sytuacji, jednak przez takie dobre gry dla dzieci autystycznych ma szansę sobie wykształcić właściwe scenariusze (oliwka.edu.pl/16-mowa) działania w konkretnych sytuacjach.

Przeczytaj ten ciekawy tekst i odkryj więcej tutaj (https://chemiana100procent.pl/). Z pewnością nie pożałujesz. Nie zwlekaj ani chwili! Zrób to w tym momencie!

Dzięki takim grom chory poprawia wygodę swego życia i stosunki ze społeczeństwem.