Jak można walczyć z problemem uzależnienia od pracy? Gdzie leży granica pomiędzy byciem pracowitym a pracoholizmem?

Powszechnie wiadomo, że praca to po prostu konieczność. Jest nam potrzebna, żeby się utrzymać. Dla wielu ludzi staje się nie tylko źródłem zarabiania pieniędzy, ale też metodą na podniesienie własnej wartości. Ale czasami można stracić wyczucie i przestać rozdzielać granicę pomiędzy pracą i domem, brać dużą ilość nadgodzin i nie myśleć o niczym innym. Co trzeba zrobić, kiedy zdajemy sobie sprawę, że praca jest głównym sensem naszej egzystencji?

pracoholizm

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Osoby dysponujące sporą ilością czasu, pracowite i kochające swoją pracę na pewno są marzeniem każdego dyrektora. Zwykle takim osobom wydaje się, iż taki styl pracy jest dowodem ich wygórowanej ambicji i w oczach pracodawcy jest dużą zaletą. Niestety, pracoholizm jest jednym z niebezpiecznych uzależnień. Aby z niego wyjść, trzeba albo wykonać szereg małych kroków albo 1 radykalny odwrót – jest to zależne od charakteru osoby dotkniętej uzależnieniem i od indywidualnego przypadku. Pierwsza sprawa – trzeba ograniczyć ilość obowiązków i nie ściągać sobie na głowę wszystkiego, z czym nie zdążyli inni członkowie zespołu. Warto udać się na wyjazd bez telefonu służbowego i laptopa. Urlop nie może trwać krócej niż dwa tygodnie (w pierwszym tygodniu i tak ma się w głowie tylko pracę, spotyka to również te osoby, które nie leczą się z pracoholizmu). Musi to być wyjazd z wieloma atrakcjami, najlepiej w ciepłych krajach (będziemy mieć lepszy nastrój).

Jeśli borykamy się z poważnym przypadkiem, taką terapię musi poprowadzić nam psychoterapeuta – Katowice albo Mysłowice – to nieważne – profesjonaliści z dyscypliny psychologii pracy oraz terapii zaburzeń na pewno wprowadzą właściwe postępowanie.

Masz zamiar poszerzyć swą wiedzę na ten temat? Namawiamy więc do zaglądnięcia do nowej strony. Tam oczekuje na Ciebie dzisiejszy wpis (http://zdrowe-jelita.com/badania/test-oddechowy-helicobacter-pyroli-warszawa/).

Jaki dobry psychoterapeuta

Autor: Ion Chibzii
Źródło: http://www.flickr.com

To sprawdzone, iż wyjść z nałogu na pewno pomoże tylko dobry psychoterapeuta. Warto więc posiadać zaufane gabinety albo nawet poradnie, do jakich dobrze jest pójść, ale na początku ogólnie dobrze jest spotkać się z psychologiem, aby sprawdzić, jak ciężki to przypadek. Nie sposób wymarzyć sobie lepszego pracownika, niż taki, który bez pretensji jest w pracy kilkanaście godzin dziennie, poza tym zabiera pracę do domu i nie prosi o urlop. Ale problemy z uwolnieniem się od obowiązku pracy przez cały czas mają zwykle swoje przyczyny w głębokiej przeszłości – byciu niedocenionym przez rodziców albo nauczycieli. Dobrze jest o tym wiedzieć.

Możesz również polubić…