Trzeba już od początku uczyć dzieci oszczędzania

Ciągle trzeba posiadać trochę oszczędności

Niesamowicie prosto, posiadając comiesięczny wpływ gotówki możemy się zapomnieć i zużywać wszystko co do grosza, czasami na przedmioty zupełnie niepotrzebne. Dlatego należy pociechy już od maleńkości nauczyć, że warto oszczędzać, że trzeba ciągle przeanalizować czy dany zakup jest konieczny. Jeśli wyuczymy je, by z każdego kieszonkowego, jakąś nawet niedużą część odkładały do skarbonki, to w dalszym życiu także będą umiały tak działać, a co się z tym wiąże, będą posiadały ciągle zarezerwowane jakieś pieniądze na tzw. czarną godzinę.

Pewnie że, by nauczyć dzieci takiego działania, wpierw samodzielnie powinniśmy tak postępować, lecz czy wiemy jak to robić? Warto zwrócić uwagę na co zdajemy najwięcej pieniędzy i przemyśleć, czy naprawdę to wszystko jest nam potrzebne. Kiedy okaże się, że nie mamy szansy zrezygnować z danych wydatków, to warto pomyśleć w jaki sposób je zmniejszyć, np. korzystając z przeróżnych promocji w marketach, a oszczędzone pieniądze odłożyć na bok.

Co lepsze skarpetka czy bank?

pieniądze od ręki

Autor: Maik Meid

Kiedy wyćwiczymy w sobie przyzwyczajenie oszczędzania, to powinniśmy mieć takie miejsce, gdzie będziemy te pieniądze trzymać, tak aby wciąż były wszystkie razem. Część ludzi chowa je w domu, w przysłowiowej skarpecie, mimo wszystko takie zachowanie wystawia nas na pokusę wyciągnięcia po te pieniądze, kiedy zabraknie nam troszeczkę do wymarzonej rzeczy, zamiast poczekać, na odpowiedni czas, aby ją nabyć. Przez to najlepiej schowane pieniądze (dalsze informacje) wpłacać na odpowiednie konto np. jak bank BGŻ w Warszawie, wtenczas będziemy posiadali troszeczkę utrudniony do nich dostęp, a poza tym ich wypłacenie więcej niż raz w miesiącu spowoduje stratę odsetek, więc będzie nas to przymuszało, do dokładnego przemyślenia, czy naprawdę potrzebujemy te pieniądze, co ma szansę spowodować, że nie raz zrezygnujemy z ich wyjęcia.

Należy zawsze posiadać jakąś rezerwę

Posiadając nawet niewielkie oszczędności, mamy szansę funkcjonować spokojniej, bo będziemy posiadali świadomość, że w ciężkiej sytuacji, posiadamy ewentualność przez jakiś czas korzystać z tych zasobów, bez potrzeby zadłużania się u innych. Taka rezerwa ma szansę się przydać podczas choroby, utraty pracy, a jeżeli będziemy posiadali odpowiednio wiele, to część z jej zasobów możemy przeznaczyć na zasłużone wakacje.