• Bez kategorii

Czym jest tak zwana International Standard Organization?

International Standard Organization to nazwa Internacjonalnej Organizacji Normalizacyjnej; towarzystwa, jakie w swoim gronie skupia ambasadorów tak zwanych narodowych komitetów normalizacyjnych. To organizacja pozarządowa i dobrowolna.

iso

Autor: Rufus Walabee
Źródło: http://www.flickr.com
ISO zajmuje się ujednoliceniem różnorodnych dziedzin życia. Trudno we współczesnym świecie o stosowanie rozmaitych standardów, różnych podejść technicznych w różnych częściach globu. Utrudniałoby to wymianę handlową a także międzynarodową współpracę – właściwie by ją całkowicie uniemożliwiało. Po II wojnie światowej zdecydowano prowadzić prace, które polegać miały na tym, by ujednolicać rozmaite podejścia: techniczne, komercyjne czy organizacyjne.

Jeśli uważasz, że chcesz odnaleźć zbliżone materiały, to zobacz wskazówki z witryny – to trochę inny punkt widzenia, jednak także jest warty uwagi.

Tak przykładowo trudno sobie współcześnie wyobrazić, żebyś nabytej śrubki która była wyprodukowana w Niemczech – nie mógł wkręcić do swego bicykla, jaki masz w piwnicy. Albo żebyś chłodziarki kupionej w markecie, a która została wyprodukowana we Francji, nie zdołał podłączyć do gniazdka w swej kuchni – jako że nie pasuje do niego wtyczka.

By wszystko to było realne, ta dobrowolna organizacja opracowuje standardy, jakie mogą być przyjmowane przez różne strony. Owe prace standaryzacyjne ISO są naprawdę niezwykle przydatne oraz upraszczają na co dzień nasze życie. To właśnie dzięki ISO mamy pewność, iż ten sam numer buta o rozmiarze 28 będzie takiego samego rozmiaru w Polsce, w Niemczech czy we Włoszech. Znakomicie to ułatwia wyjazdy, kupiectwo, kontakty. ISO zajmuje się rozmaitego typu dziedzinami życia – nie jedynie zagadnieniami jakości.

Trudni się różnymi dziedzinami działalności człowieczej oraz technicznej – zacząwszy od przemysłu elektrycznego poprzez tekstylny a na znormalizowaniu numeracji bucików i kołnierzyków koszul, które kupujesz w sklepie, kończąc.

You may also like...