Czy można sami nauczyć się języka obcego

Istnieje przeświadczenie, iż samodzielna nauka obcego języka jest to rzecz bardzo skomplikowana czy wręcz niewykonalna. Duża ilość osób mniema, iż jest to zagadnienie tak złożone, że wymaga uczęszczania na szkolenia prowadzone przez właściwie wykwalifikowanych nauczycieli. To przeświadczenie z gruntu fałszywe.

Gdy przez chwilę pomyśleć, dojdziemy do wniosków, iż w rzeczywistości zawsze jeżeli czegoś się uczymy, to uczymy się sami. Trzeba coś zrozumieć czy wyćwiczyć pewną umiejętność i nikt za nas tego nie zdziała. W nauce języka obcego nie możemy pójść na skróty.

Nauka pod przewodnictwem instruktora różni się od nauki samodzielnej tylko tym, iż to instruktor wybiera nam kolejne informacje jak też umiejętności do opanowania. W związku z tym jeśli by samodzielnie mieć pojęcie, czego dokładnie trzeba się w danym momencie nauczyć, nauczyciel okazałby się zbytecznym.

Jest jeszcze jedna funkcja instruktora nauki obcych języków. Poprzez pochwały a także nagany, poprzez ocenianie ma on motywować nauczającego się do systematycznej pracy.

Włochy

Autor: Julia Maudlin

Takiego składnika w samodzielnej nauce naturalnie nie ma. Kiedy ktoś potrzebuje motywacji zewnętrznej, aby uczyć się języka obcego, rzecz jasna nie będzie w stanie nauczyć się go samodzielnie. Bywa i tak, że nauczyciel miast nakłonić uprzedzi do nauki języka obcego.

Etap późniejszy to nauczanie z native-speakerem, który wszakże nie musi być zawodowym nauczycielem języka obcego. Obojętnie czy będzie to język niemiecki, chiński czy też język włoski, to do nas samych należy podjęcie decyzji, czy podejmiemy naukę języka obcego samodzielnie czy będzie dla nas korzystniejsza lekcja w grupie pod okiem nauczyciela.

Zyski które przynosi ta ostatnia alternatywa to: możność dwustronnej
konwersacji miedzy uczestnikami, dwustronnej oceny, motywacji ze strony instruktora, bezstronna diagnoza bieżących rezultatów. Jakim sposobem znaleźć wypróbowaną szkołę nauczającą języków obcych w swym mieście? To nic skomplikowanego. Wystarczy wbić w przeglądarkę sformułowanie: nauka włoskiego Warszawa, a odnajdziemy całe mnóstwo wyników. Sprawdźmy jeszcze opinie pośród forumowiczów lub własnych przyjaciół na temat wyselekcjonowanej szkoły i zaraz możemy zabierać się do owocnej pracy.