Klocki dla dziecka

Wśród rozmaitych zabawek dostępnych w sprzedaży wciąż bardzo atrakcyjne są klocki. Uwielbiają się nimi bawić zarówno mali chłopcy budując różne budowle czy pojazdy jak i dziewczynki które to zwykle budują z klocków mieszkania dla swych laleczek.

Lego Super Heroes

Autor: Redazione Fuorigio.co

Muszę przyznać, iż oferta klocków jest aktualnie niezwykle szeroka. Zaczynając od klocków zwyczajnych, takich jakimi my dawniej się bawiliśmy, to znaczy są to drewniane, kolorowe prostopadłościany i rolki, przez klocki plastykowe których to odmian można spotkać niezliczone ilości, aż po zestawy Lego Super Heroes, oraz inne tego typu klocki firmy Lego, przystosowane do wieku dziecka.

Najmłodszym dzieciom tzn. w wieku od lat trzech poświęcone są zestawy Lego Duplo. Nauczają one dzieciaczki rozpoznawać kształty zwierzaków, przedmiotów oraz osób, a także rozróżniać podstawowe kolory. Tymczasem pociechom ciut większym, to znaczy w wieku 6-12 lat, zadedykowane są już wspomniane zestawy Lego Super Heroes przedstawiające znane postacie z bajek dla dzieci. Młodzi użytkownicy mogą zatem kiedy już poskładają klocki bawić się nimi jeszcze, mogą bawić się w swoich ulubionych bohaterów. Młodzieży i dzieciom, powyżej 12 roku życia polecane są z kolei skomplikowane bardziej zestawy Lego Technic.

zestaw klocków Lego

Autor: Brickset

Przy ich pomocy młodzi konstruktorzy tworzą przeróżne maszynerie, począwszy od aut, przez statki do wyciągarek. Pojazdy te mogą być nawet sterowane radiowo. Uważam, że niewątpliwą wartością klocków lego jest to, że po stworzeniu danej konstrukcji nasze dziecko nadal jest zainteresowane zabawom. Mam w tym miejscu na myśli wzmiankowane wyżej zestawy Lego Super Heroes, Przygoda, Zamek czy też Lego Technic.

Atutem natomiast prostych klocków z plastiku czy wyprodukowanych z drewna jest to, że nie hamują one wyobraźni malucha, można z nich złożyć prawie wszystko: pojazdy, samoloty, domeczki dla laleczek, mostki, płoty, lokomotywę, poligony dla plastikowych żołnierzyków.

Podsumowując, w dziecięctwie i wczesnej młodości budowanie z klocków może pełnić ogromnie istotną rolę rozwojową. W przypadku gdy zabawa w budowanie z klocków jest przyczynkiem do zacieśnienia więzi rodzinnych, pełni ona też funkcję socjalizującą.