Współczesna informatyka czyli jak obecnie wyglądają trendy w tej popularnej profesji

Jednym z lepiej wynagradzanych dzisiaj, a tym samym cieszący się dużą popularnością zawodów jest informatyk. Nie ma w tym nic dziwnego, bo w końcu mamy erę cyfryzacji – w zasadzie w większości biur i domów jest jakiś sprzęt komputerowy, do internetu dostęp mają obecnie wszyscy, czy to jako łącze stałe, czy też na smartfonach, a bardzo dużo biznesowych procesów jest wspomaganych przez bardzo nowoczesne oprogramowanie do zarządzania.

Laptop i filiżanka kawy na stole

Autor: Epicantus
To wszystko wymaga pracy różnych ludzi, począwszy od projektowania i wykonania sprzętu, poprzez instalację i serwis a kończąc na pisaniu programów, ich testowaniu oraz wdrażaniu. O dużej popularności informatyków świadczy chociażby ilość kierunków na studiach, w zasadzie każda z uczelni ma jakiś powiązany właśnie z tym zawodem, a z poza tym ilość propozycji na rynku pracy.

Ocenia się, że już obecnie jest niedobór kilkudziesięciu tysięcy informatyków, a liczba ta będzie sukcesywnie rosła, gdyż rośnie zapotrzebowanie na odpowiednio wyszkolonych specjalistów bardzo dobrze znających się na swoim zawodzie.

Wielu osobom się wydaje, że informatyk to osoba, która ogólnie zajmuje się komputerami i da sobie radę z nimi poradzić.

Czy zajmują Cię zbliżone zagadnienia? Jeśli tak, to jeszcze więcej (http://www.secretclient.com/badania-marketingowe/) tego rodzaju opisów znajdziesz na naszej kolejnej stronie. Zapraszamy!

Lecz w rzeczywistości jest całkowicie inaczej – obecna informatyka to są czasami wąskie specjalności, obejmujące tylko jakiś jej fragment. Ciężko jest w sumie dziwić się, że taka sytuacja ma miejsce, bo samych języków programowania jest ponad sto, najróżniejszych aplikacji użytkowych kilka tysięcy, a do tego dochodzi jeszcze obsługa sprzętu oraz sieci. Dlatego też jeżeli ktoś będzie chciał zostać specjalistą od informatyki i z takim zamiarem wybiera uczelnie wyższą a następnie szuka pracy, to musi zdawać sobie sprawę, że w pewnej chwili będzie musiał wybrać, czy będzie chciał się dalej zajmować. Jeżeli będą go interesować zagadnienia wiążące się z sieciami, to może szukać zajęcia jako administrator albo specjalista od urządzeń sieciowych. Jeżeli zaś będzie jednak wolał tworzyć nowe rozwiązania i fascynują go na przykładowo nowe narzędzia programistyczne, to oferty dla programisty w Warszawie będzie dla takiej osoby idealnym rozwiązaniem.