Życie bez aktów prawnych? Jak sobie trudno to wyobrazić. Może i byłoby niekiedy miło, ale na dłuższą metę nie dałoby się tak funkcjonować

Ciężko sobie wyobrazić jakąkolwiek instytucje, sklep, przedsiębiorstwo czy firmę bez odpowiednich uregulowań, które zapobiegają nadużyciom i innym sposobom negatywnych praktyk. Ogólnie to tworzy się różnorodne wewnętrzne dokumenty, jakie maja zapobiegać niedobrym praktykom wewnątrz organizacji, jak i regulacje zewnętrzne, dzięki którym możemy regulować nasze relacje ze światem zewnętrznym, a ten świat to najczęściej klienci, petenci i partnerzy biznesowi. Co by było gdyby nie było takich regulacji?

sklep

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com

Jesteśmy w stanie sobie to wyobrazić na przykładzie zwykłego sklepu. Jakby nie było regulaminu sklepu to można by uregulować żadnej kwestii związanej ze sprzedażą, z reklamacjami, ze zwrotami. Byłby chaos, jakiego nie da się opanować. Nie istniałyby instrukcję, jak zachować się w określonym momencie, określonej sytuacji. Sklep to jest i tak mały problem, ciężka sprawa byłaby, gdyby nie było takich regulacji wywnętrz firm czy różnych instytucji.

W sumie trzeba by było rozpoczynać, jakby każdy dzień od nowa, gdyż tak właśnie wyglądałoby nasze przybycie do pracy. Wiedzę chyba byśmy sobie przekazywali ustnie, bo nie byłoby przecież zapisanych stron z przepisami i innymi postanowieniami. A ile by było błędów, pomyłek w takich sytuacjach. Jest to trudne do wyobrażenia, lecz jesteśmy w stanie to określić po prostu jednym stwierdzeniem: anarchia. Popatrzmy na ogromny organizm jakim jest państwo. Jak by to było, jakby nie było konstytucji, ustaw i pozostałe akty prawne (regulamin sklepu). Państwo szybko pogrążyłoby się w chaosie i anarchii. A jak zrozumieć postulaty niektórych osób, że przepisy można lekceważyć?

sklep

Autor: grassrootsgroundswell
Źródło: http://www.flickr.com

No można to potraktować jako dziecinne podejście do tematu. Oczywiście, w tej materii jest inny kłopot: za dużo głupich przepisów, czasami abstrakcyjnych, jak na przykład w Unii Europejskiej. Biurokracja i nadmierne przepisy w każdej sferze życia mogą wyrządzić tyle złego, ile brak przepisów, o tym na pewno musimy pamiętać. jednocześnie, dobrze zastosowane przepisy to wiele dobrego, gdyż dzięki nim prościej się żyje, wiadomo, co nam przysługuje, a co nie.

Czy niezbędne jest Ci kompleksowe objaśnienie (http://www.sol-drogowa.pl/pl) tego tematu z wieloma wątkami? Przygotowaliśmy dla Ciebie świetną informację – znajdziesz je w podanym linku.

Dowiedź się więcej:

Tak działają dobre przepisy. Jeśli jesteśmy zakładaniami niedobrych przepisów i biurokracji, to można stwierdzić, iż one są niepotrzebne, więc trzeba je obchodzić. To podejście oczywiście do niczego nie prowadzi. Można toczyć boje ze złymi przepisami, ale jeśli będziemy je łamać to dotkną nas inne przepisy.

Możesz również polubić…