Na czym konkretnie polega „akredytacja”, kto ją wykonuje oraz co ile należy się jej po poddawać?

Nasz pisany dzisiaj temat – „akredytacja” – to określenie, które bez problemu mamy możliwość przetłumaczyć najzwyczajniej na słowo „upełnomocnić”- czyli w krótkim wyjaśnieniu, jest to po prostu udzielenie pełnomocnictwa.

pomoc

Autor: Brioko
JeDNAk jeżeli porządnie się po przyglądać definicji akredytacji, to nie kończy się ona tylko na tym jednym określeniu, albowiem jej znaczenie bywa o wiele bardziej szerokie, aniżeli się wydaje zaraz na pierwszy rzut oka.
podczas szkolenia

Autor: Luigi Mengato
Źródło: http://www.flickr.com
Czym w ogólnym wyjaśnieniu jest akredytacja? A więc jest to swego rodzaju postępowanie, w którym to z góry upoważniona osoba musi wydać w pełni formalne oświadczenie na temat tego, czy konkretna osoba lub organizacja (czy firma) jest w stanie pełnić własne zadania, przy okazji sprawdzając jego (lub ich) kompetencje. Jak to uczyni? Podda inspekcji bieżące postępowanie a także jakość usług, które to wykonuje osoba albo organizacja, która jest akredytowana. Warto wiedzieć, iż osobą, czy organizacją, która to w Polsce zajmuje się akredytowaniem różnych podmiotów typu gospodarczego, instytucji inspekcyjnych, czy tez nawet laboratoriów jest tak zwane „Polskie Centrum Akredytacji”. Jeżeli chodzi o temat szkolnictwa, to Uczelnie typu wyższego są poddawane tak nazywanej „akredytacji cyklicznej”, którą zajmuje się Polska Komisja Akredytacyjna oraz tak zwane „komisje środowiskowe”, które skupiają się na jakichś konkretnych kierunkach uczelni.

Jak to więc widać, akredytacji może być poddawanych bardzo dużo osób, firm oraz organizacji – samo pytanie „co jaki okres czasu?” akredytacja powinna być przeprowadzana w konkretnym lokalizacji, zostaje zazwyczaj ustalone z góry poprzez już określone polskie prawo.

Możesz również polubić…