Wybór najlepszych szkół w dolnośląskiej stolicy

Podstawową ideą przyświecającą funkcjonowaniu szkoły żydowskiej jest propagowanie pośród dzieci oraz młodzieży tolerancyjnego stosunku do wszystkich kultur świata oraz szacunku dla różnorodności wyznaniowej. Jest to bardzo ważna i potrzebna działalność, zwłaszcza w Polsce, gdzie wciąż rosną nastroje wrogości do wszystkiego co inne a ma to najczęściej miejsce w środowiskach mało wykształconych, ludzi, którymi bez problemu można manipulować. Wojna niezwykle zmieniła ten obraz, w wyniku niemieckiego ludobójstwa miliony Żydów były rozstrzelanych lub zamordowanych w obozach koncentracyjnych.

nowoczesne korepetycje

Autor: Laurie Sullivan

Po zakończeniu wojny żydowskiemu narodowi także nie było łatwo, duża część z ocalałych albo wyemigrowała sama do Ameryki lub Izraela, albo została do tego zmuszona przez władze komunistyczne. Mimo wszystko tak na pewno całkiem niedużo obywateli rozumie, iż istnieje szkoła Żydowska we Wrocławiu. Otwarta w 1997 roku przez wybitnego działacza żydowskiego Jerzego Kichlera wraz z rabinami i fundacją, raduje się w tym momencie sporym zaciekawieniem.

Autor: Marian Schmidt
Źródło: Marian Schmidt

Najpierw znajdowała się w mieszkaniu, następnie dokupiono jeszcze następne piętro, w pewnym momencie uczniów było tak dużo, że byli oni przeniesieni do budynku w którym kiedyś także mieściła się renomowana szkoła żydowska. Obecnie szkoła ta swoją placówkę ma w eleganckiej willi będącej własnością dwóch braci architektów, którzy są żydowskiego pochodzenia. Wreszcie po upadku komunizmu w naszym kraju sytuacja Żydów stała się wyjaśniona, i dzisiaj kilkanaście tysięcy osób tej narodowości mieszka i pracuje pośród nas.

Ale pomimo faktu, że mamy już 21 wiek i nasze społeczeństwo jest znacznie bardziej świadome niż kilka dekad temu, to nadal są obecne w nim wyobrażenia przedstawiające Żydów niekoniecznie w najlepszym świetle. Poza tradycyjną wiedzą, jaką dzieci głównie otrzymują w szkole, tu zwraca się również duży nacisk na wrażliwość i talent. Są one rozwijane, do każdego żaka podchodzi się indywidualnie oraz jeżeli tylko posiada on jakiekolwiek problemy z poznawanym przedmiotem czy z dalszym rozwijaniem swoich talentów, to wciąż może liczyć na wsparcie ze strony wspaniałych nauczycieli.

Koniecznie warto pamiętać, że szkoła przekazuje wartości w zgodzie ze własną nazwą, która w języku żydowskim znaczy „pokój wam” – więcej na etzchaim.pl.

szkoła

Aby pokazać, jak w rzeczywistości może wyglądać żydowskie społeczeństwo, jak pracowało i żyło przez ostatni czas, uruchomiono niedawno specjalny edukacyjny program dla młodych ludzi. Nazwano go szkoła Dialogu, w jego ramach dzieci i młodzież poznają historię ludności żydowskiej w miejscu gdzie mieszkają i przygotowują upamiętniający to projekt. Dzięki takim inicjatywom jest sporo szans na pozbycie się błędnych wyobrażeń o tym narodzie i uświadomienie społeczeństwu, że Żydzi żyją i mieszkają w większości naszych miast.