Dlaczego należy się szkolić? Co dzięki temu dostaniemy? Jakie szkolenia powinniśmy wybierać?

Zarządzanie jakością polega na optymalizacji procesów w firmie w taki sposób, żeby połączyć wysoką jakość z ograniczeniem wydatków. Wiąże się to z ciągłym udoskonalaniem procesów produkcyjnych, motywowaniem pracowników i szeregiem innych czynników mających wpływ na jakość produkcji w przedsiębiorstwie. W małej firmie wystarczy sprawny menadżer, który zna realia rynku i jest kreatywny. O ile wymagania te może spełnić wiele osób, o tyle znalezienie menadżera odpowiedniego do zarządzania jakością w dużej korporacji jest ogromnym wyzwaniem. Nie jest bowiem możliwe skuteczne nadzorowanie wszystkich procesów we wszystkich oddziałach firmy. W takich okolicznościach najlepiej sprawdzają się metody… statystyczne.

grupa szkoleniowa

Autor: US Department of Education

szkolenie biznesowe

Autor: Trentino as a Lab

Jak się bowiem okazuje, wszystkie czynniki powodujące obniżenie jakości w firmie, za wyjątkiem błędu ludzkiego da się skutecznie przewidzieć i wyeliminować.Specjaliści w dziedzinie zarządzania jakością opracowali system zarządzania jakości, polegający na metodach statystycznych. Nazywa się on six sigma i swoją nazwę bierze od wartości oznaczającej margines błędu – sigma. Wartość sigma odzwierciedla ilość dopuszczalnych błędów na miliard operacji, system six sigma (http://abk.pl/oferta/six-sigma/six-sigma-black-belt/) dąży do minimalizacji tego czynnika. Menadżerowie dużych firm i korporacji przechodzą kilkutygodniowe szkolenie, które wytwarza u nich umiejętność statystycznego przewidywania przyczyn obniżenia jakości, oraz uczy ich eliminowania. Szkolenie to jest kilkustopniowe i każdorazowo kończy się zdobyciem przez osobę uczestniczącą odpowiedniego certyfikatu. Większość pracodawców jest w stanie uznawać możliwości, które daje organizowanie fachowych kursów zawodowych i szuka okazji, żeby edukować swoją kadrę. Należy bowiem pamiętać, że szkolenie pracowników może okazać się poważną inwestycją,która z pewnością zwróci się przedsiębiorstwu z nawiązką.

uczestnicy szkolenia

Autor: U.S. Fish and Wildlife Service Southeast Region

Takie skutki z pewnością może przynieść Six Sigma szkolenie. Pod koniec lat siedemdziesiątych amerykańskie firmy bardzo się zaniepokoiły rosnącą popularnością tanich wytworówpochodzenia japońskiegoZ tego względu zostały zobligowane do znalezienia działających rozwiązań jak spowodować wzrost jakość własnych wytworów przy równoczesnym obniżeniu kosztów własnych. ogromne firmy motoryzacyjne – General Motors, Ford i Chrylser, postanowiły działać, stosując na szeroką skalę SPC – Statistical Process Control, czyli Statystyczną Kontrolę Procesu. Stworzyła ona możliwość ciągłego oglądania procesu w punktach najważniejszych dla jakości i kosztów. Na podstawie tej filozofii powstała koncepcja Six Sigma. obecnieSix Sigma to już zaawansowana, skończona i sprawdzona w funkcjonowaniu koncepcja. W ostatnim okresie wielką popularnością odznaczają się kursy bazujące na naukach Six Sigma.

Szkolenie Six Sigma jest znaną i uznawaną na całym globie metodą, która przydaje się w spółkach biznesowych. Pozwala ona optymalizować wszystkie cykle rozwojowe w firmie, planować i wdrażać programy czy zmniejszać koszty. Six Sigma obejmuje kilka kluczowych procesów, między innymi Six Sigma Black Belt, White Belt czy Black Belt. Szkolenie Green Belt skierowane jest zarówno do przedsiębiorców, jak i najmowanych przez nich podwładnych. Składa się ono z dużej ilości ćwiczeń, w trakcie których szkolone osoby działają nad swoimi rzeczywistymi zleceniami, wykorzystując pod nadzorem szkolących dopiero co nabytą naukę. Ma międzynarodowe standardy, może być wdrażana z odmiennymi już działającymi systemami zarządzania. ponadto, te metodę mogą wykorzystywać wszystkie przedsiębiorstwa w każdym dziale gospodarki, a więc firmy produkcyjne usługowe czy finansowe.

Z tego też względu szkolenie six sigma to może być idealny wybór dla Twojej firmy. Podobnie, jak tak zwany lean office. Jest szeroko rozumianą koncepcją, związaną z pojęciem „lean management”, która mówi nam o oszczędnym zarządzaniu swoimi zasobami. W wielu firmach takie podejście jest już sprawdzone, jako podstawowa organizacja procesu. Wszystko bierze swój początek od ludzi, tak więc podstawa lean jest zawsze odpowiednio zorganizowany zespół zarządzający. Liderzy stanowią fundament każdej działalności i w znaczny sposób mają wpływ na oddziaływaniekoncepcji produkcji. To oni są twórcami idei, a także rozkręcają działania.

Profesjonaliści w dziedzinie zarządzania jakością opracowali system zarządzania jakości, opierający się na metodach statystycznych. Nosi on nazwę six sigma i swoją nazwę bierze od wartości określającej margines błędu – sigma. Wartość sigma odzwierciedla ilość możliwych błędów na miliard operacji, system six sigma dąży do ograniczenia tego czynnika – http://abk.pl/oferta/six-sigma/six-sigma-green-belt/. Menadżerowie dużych przedsiębiorstw i korporacji przechodzą kilkutygodniowe szkolenie, na którym nabywają zdolność do statystycznego prognozowania źródeł pogorszenia jakości, oraz uczy ich usuwania. Szkolenie to ma kilka stopni i za każdym razem kończy się otrzymaniem przez osobę uczestniczącą właściwego certyfikatu.