Jak najlepiej zdać maturę z polskiego?

Jednym z najbardziej znaczących przedmiotów, wykładanych w polskich szkołach jest język ojczysty. Jest przy tym przedmiotem, na który poświęca się bardzo dużo lekcji, podobnie jak przykładowo na matematykę. Na pierwszych etapach edukacji język polski pozwala na rozwijanie i doskonalenie zdobytych umiejętności czytania i pisania. Ogromny nacisk kładzie się wówczas na ortografię i nauczanie gramatyki polszczyzny. Najmłodsi uczniowie rozpoczynają od szlaczków oraz literek, im dalej – tym bardziej wymagające wyzwania.

Naucz się zawodu i odbierz darmowy tablet

Autor: iStock.com
Źródło: iStock.com

Nauka pisania bowiem to nie koniec, musimy nauczyć się pisać poprawnie, tzn. bez robienia błędów – polski-online.pl/szkola-podstawowa-korepetycje/. By poznać zasady interpunkcji, ortografii czy gramatyki można np. zadać uczniom interesujące ćwiczenia redakcyjne. W zależności od ich wieku to m.in.

opis ulubionego zwierzęcia czy dokończenie opowiadania czytanego przez nauczycielkę. Obok pisania stoi czytanie – na początku przydadzą się krótkie czytanki słowno-obrazkowe, by nie przemęczać kilkuletniego malucha. Wraz z rozwojem umiejętności można wprowadzić coraz trudniejsze czytanki, a nawet próbować czytania ze zrozumieniem. Okazuje się, że stosunkowo często dzieci mają wielkie kłopoty z językiem ojczystym. O ile inne

polecana strona

Autor: Sebastiaan ter Burg

niewygodne przedmioty można w pewien sposób ominąć i zwyczajnie nie wybierać ich na teście dojrzałości, o tyle język ojczysty musi być przez każdego zdany obowiązkowo.

Żeby wziąć udział w korepetycjach online, nie trzeba wychodzić z domu i marnować czasu na dojazdy. Plusem korepetycji online jest to, że są tańsze od standardowych korepetycji. Nadzwyczajnym plusem jest również brak limitów czasowych i geograficznych, z korepetycji online zdołasz korzystać z dowolnego miejsca i w rozmaitych czasach. Posiadasz też możliwość skorzystać z okazjonalnej, pojedynczej pomocy w indywidualnym temacie, czy też skorzystać z pomocy przy opracowywaniu zajęć domowych. Warto zdać sobie sprawę, że w pewnych sytuacjach zaangażowanie korepetytora nie musi być obowiązkowe.

Jeśli wyszukasz w sieci frazę „język polski technikum” i przejrzysz program nauki z języka polskiego w szkołach średnich, wówczas na pewno przypomnisz sobie dużo kwestii z czasów własnej nauki. Być może będziesz w stanie pomóc swojemu dziecku samodzielnie i nie będzie konieczne wydawanie ogromnej ilości pieniędzy na korepetytora. Dzieci w szkole powinny ponadto czytać lektury, chociaż nie każdy uczeń ma ku temu chęci. By wzmocnić jego motywację można np. poprosić o wymyślenie innego zakończenia opowieści albo uzupełnienie quizu aby skontrolować, co uczniowie pamiętają z książki. Niniejsze ćwiczenia to doskonały pomysł na przygotowanie interesujących zajęć języka polskiego. Nauczyciele mają dużo pracy, ale cieszą się, gdy ich uczniowie z zapałem przychodzą na lekcje i czekają na nowe zadania, które pobudzają ich myślenie oraz kreatywność. W poszukiwaniu pomysłów warto korzystać z zasobów internetu.