Jak to jest z tymi uczelniami wyższymi aktualnie? Czy powinniśmy studiować? Co nas czeka po skończeniu uczelni wyższej?

Nie jest tajemnicą, że po skończeniu liceum decydujemy się, że zamierzamy studiować. Tak przynajmniej było jeszcze niedawno, kiedy wszyscy planowali studia i mieli nadzieję na doskonałe perspektywy z tym związane.

studia

Autor: Universität Salzburg (PR)
W ostatnich latach sytuacja trochę uległa zmianie, uczelnie wyższe nie są już tak ochoczo wybierane jak wcześniej. Dlaczego? Wpływ ma na to sytuacja na rynku pracy, gdzie każdy ma problem, aby w określony sposób sobie ułożyć życie. Studia magisterskie w tym względzie nie gwarantują już zadowalającej pracy. Czy wcześniej było inaczej?

Tak naprawdę nigdy tak nie było, ponieważ to, czy zdobędziemy zatrudnienie jest zależne od wielu innych składowych. Przecież nie wystarczy mieć dokumentu ukończenia szkoły, by otrzymać pracę. Liczą się inne zagadnienia, jak doświadczenie czy cechy osobiste. Które posiadają wpływ na wizerunek nas samych na rynku pracy. Złośliwi przytakną także, że liczą się znajomości. To poniekąd prawda, jednak nie ma co przesadzać z tym, jakiego rodzaju to mają ogromne możliwości.

Na pewno takiej osobie jest łatwiej, ale nie można z tym przesadzać. Rzadko się bowiem dzieje tak, że zatrudnienie tak zwyczajnie dostajemy od ręki. Nigdy zresztą nie było tak, że skończenie studiów gwarantowało zatrudnienie, ale było trochę łatwiej pod tym względem, ponieważ rynek pracy był całkiem stabilny, osób po studiach nie było jeszcze tak dużo, aktualnie natomiast rynek pracy jest niepewny, zmienia się co jakiś czas, a zrobione studia ma wiele osób. Z jednej strony więc mamy możliwość się pochwalić, że posiadamy tak dużo inteligentnych ludzi, z drugiej zaś brakuje nam przekłucia tego potencjału w sukces.

studenci po skończonych studiach
Gdyby rynek pracy był wydajniejszy nie musielibyśmy narzekać na ten stan. Niestety, nie jest tak łatwo, więc poza studiami trzeba ciągle myśleć o swoim rozwoju. Czyli warto podczas studiów robić staże, chodzić na praktyki. To na pewno powiększa nasze szanse na sukces po skończeniu studiów. Doceniany dyplom plus dodatkowe doświadczenie lepiej się prezentuje niż tylko sam „papier” bez żadnego poparcia. Powinniśmy o tym pamiętać i już na pierwszym roku studiów starać się działać w tym zakresie.

Ciekawią Cię omawiane informacje? Kliknij na nowy materiał a zapewne dowiesz się świeżych rzeczy, które Cię zafascynują.

Czeka nas przez to więcej pracy, jednak jest to potrzebne, jeśli myślimy o swojej przyszłości. Źródło: .