• Bez kategorii

O czym winni pamiętać przedsiębiorcy? Zestawienie kilku ważnych informacji

Prowadzenie firmy nie jest łatwe. Przedsiębiorcy muszą myśleć o tym, aby być konkurencyjnymi, śledzić nowoczesne trendy, mieć na uwadze pracowników, a także spełniać szereg wszelkiego rodzaju formalności i zobowiązań wobec państwa. W poniższym tekście przyjrzymy się temu tematowi i postaramy się odpowiedzieć na pytania związane z wątpliwościami przedsiębiorców w naszym kraju.

Płacenie podatków

Wiele firm zada sobie, w pewnym momencie pytanie – do kiedy pit sporo więcej zobaczysz na www? Podatek od osób fizycznych pracodawca płaci zarówno ze względu na siebie, jak i za pracowników. Oczywiście, w sytuacji, kiedy pracodawca to jednoosobowa działalność gospodarcza, a nie spółka. Spółka bowiem płaci podatek CIT. Do dnia dwudziestego każdego miesiąca przedsiębiorca powinien zapłacić za swój PIT oraz pracownicze. Wyjątek jest wówczas, gdy firma płaci podatek kwartalnie – jeśli istnieje taka możliwość. Często zdarza się, że przedsiębiorcy zapominają o uregulowaniu podatków, wówczas należy zrobić odpowiednie korekty i zapłacić odsetki. Zwykle to firmy księgowe (zobacz split payment) mają za zadanie podliczać i przypominać kierownikom o tym, że należy do tego i tego dnia zapłacić PIT. Poza uregulowaniem PIT, pracodawca musi także opłacić podatek VAT. W tym przypadku termin jest do dwudziestego piątego dnia i również może być opłacany albo kwartalnie, albo miesięcznie.

pit

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com

A jeśli chodzi o ubezpieczenia?

Poza podatkami, każda firma musi opłacać składki ZUS. Aktualne stawki zus zobacz szczegóły są większe niż rok temu, nowelizacja ma miejsce praktycznie co rok. Na te dość wysokie koszta pracy narzekają małe i duże firmy – muszą bowiem płacić składki ZUS za siebie i pracowników, w dodatku odprowadzają podatek od dochodów wszystkich pracowników, a ponadto także muszą uregulować VAT. Firmy mają też wiele innych kosztów stałych – za wynajmowanie biura, opłaty rachunków i tym podobne.

Wszystko to sprawia, że rozpoczęcie własnej działalności często jest problematyczne i w związku z tym wiele firm upada po pierwszym roku, czy dwóch, gdy kończą się obniżone stawki ZUS – tutaj. Widzimy więc, że kierujący muszą pamiętać o sporej ilości formalności, a przepisy na bieżąco się zmieniają. Nie jest więc łatwo prowadzić działalność, ale z drugiej strony, jeżeli zajmujemy się tym w umiejętny sposób, możemy spodziewać się naprawdę wysokich zysków.

Możesz również polubić…