• Bez kategorii

Historia wina

Wino białe to trunek bogów. Wytwarzane od tysiącleci. Posiada ważne miejsce w sztuce, literaturze, muzyce i filmie.

Ba, nawet w sferze duchowej. Wszyscy kojarzymy historię o tym, jak Jezus uczynił cud w Kanie Galilejskiej, czyniąc z wody wino, którego zabrakło na przyjęciu ślubnym. Duża część zna symbolikę opłatka i tego alkoholu w religii chrześcijańskiej.

Białe winogrona

Autor: hoxtonboy
Źródło: http://www.flickr.com/photos/lumixpics/1448311867/

Wino czerwone pojawiło się w antycznym Egipcie i miało szalenie ważną pozycję w Grecji i Rzymie. Filozofowie i możni latem chłodzili się winem rozcieńczonym z wodą. Mawiano, że jest ono trunkiem bóstw, wespół z ambrozją. W podaniach zwano je nektarem miłości, a do współczesności przetrwało stare przysłowie – w winie prawda. Coś w tym jest.

Wprawia wszystkich w dobry nastrój od wieku. W głowie łączy się z festynem, dobrym pożywieniem, dysputami.

Kliknij ten link oraz zobacz więcej dokładniejszych wiadomości dotyczących podnoszonego tutaj tematu. Na pewno jest on niezwykle atrakcyjny.

Rozmarzonymi wieczorami letnią porą, kiedy butelka wina znakomicie umila schadzkę z dziewczyną. Zimowymi ciemnymi nocami, w trakcie których ciepłe wino z przyprawami mile rozgrzewa ciało. Z radosnymi hulankami, domówkami i szaleństwem – nie bez powodu powtarza się, że sednem zabawy są „wino, kobiety i śpiew”.

Napitek ze sfermentowanych winogron pojawiał się regularnie przez wieki w prozie i liryce. Od wierszy Leonardo da Vinci, przez liryki Morsztyna, aż po starą pieśń kozacką „Hej sokoły”.

Warto o tym nie zapominać, gdy najbliższym razem nawiedzimy sklep z winami. Mała podpowiedź: skuście się na świetny smak win brazylijskich. Brazylia należy do czołówki producentów wina na świecie, na nieszczęście do tej pory mocno nie docenianych. Ich wina białe, jak i czerwone mają znakomity smak. Naprawdę je polecam. Dziś ma je w ofercie każdy porządny wina sklep, miejmy nadzieję, za jakiś czas zwyciężą hegemonię banalnego piwa i na powrót zajmą właściwe im miejsce!

Możesz również polubić…