Musimy wiedzieć czy nie powinniśmy oddać pit 38

Zobaczmy kto się rozlicza przez pit 38

Jeśli zbliża się okres rozliczeniowy, powinniśmy rzetelnie sprawdzić, które z pism powinniśmy wypełnić, tak aby mieć gwarancję, że nasze rozliczenie będzie wykonane w odpowiedni sposób oraz nie będziemy przywoływani do jego poprawienia.

dokumentacja podatkowa

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com
Przez to trzeba poczytać, który pit (zobacz rozliczenie pit krok po kroku) odnosi się do jakich rozliczeń i kto musi je wypełniać. W momencie kiedy w konkretnym roku rozliczeniowym spieniężyliśmy nasze papiery wartościowe, albo udział w spółkach, konieczne będzie wypisanie dokumentu pit 38. Pomoc znajdzie się w źródle . Nie ważna jest data nabycia tych papierów, istotna tutaj jest data ich zbycia, ponieważ to wtedy przychodzi do naszego wzbogacenia się.więcej w omówieniu elektroniczne rozliczenie pitCzęsto o konieczności wypisania takiego pita dowiadujemy się w chwili, kiedy dostajemy pit 8c z biur maklerskich zajmujących się sprzedażą naszych papierów. mimo wszystko jeśli sprzedaży dokonywaliśmy samodzielnie, to również samodzielnie powinniśmy dopilnować ich prawidłowego rozliczenia oraz wprowadzenia wszystkich wartości, jakie tu zarobiliśmy.

Każdy małżonek musi się rozliczać samodzielnie

Przeważnie dzieje się tak, że małżonkowie rozliczają pit wspólnie, bo wtenczas mają szansę uzyskać większy zwrot oraz mogą też liczyć na dodatkowe ulgi. Mimo wszystko powinniśmy wspomnieć, że wypisując pit związany ze sprzedażą papierów wartościowym, należy go wypisać osobno, nie ma tutaj czegoś takiego jak wspólne rozliczanie małżonków. Jest tak przez to, że dane papiery były wypisane na konkretną osobę i to dziś ona musi się z nich rozliczyć . Warto wiedzieć o tego typu drobiazgach, bo to właśnie od nich zależy, czy odpowiednio będzie wypisany cały nasz dokument.

Trzeba usuwać wszystkie wątpliwości

Jeżeli podczas wypisywania rozliczenia nie jesteśmy pewni, czy rozumiemy instrukcję uzupełniania wszystkich pul, to ciągle należy szukać wyjaśnień na swoje wątpliwości. Możemy ich szukać w internecie, lub przedzwonić do urzędu skarbowego, albo nawet przejść się tam osobiście. Im lepiej będziemy rozumieli zasadę wypisywania takiego dokumentu tym znaczniejsza szansa, że zrobimy to dobrze już przy pierwszym podejściu.

You may also like...