Retinopatia cukrzycowa – jak właściwie leczyć schorzenie, by nie dopuścić do ślepoty?

Zdrowie to wartość, o którą musimy się troszczyć bez znaczenia od wieku. Jednakże nie zawsze da się ustrzec się przed chorobami, choć prowadzilibyśmy jak tako zdrowy tryb życia oraz pamiętalibyśmy o systematycznej aktywności sportowej.

Jedną z dolegliwości, które mogą doprowadzić do przykrych konsekwencji, jest retinopatia cukrzycowa. Jej kluczowym źródłem jest cukrzyca, w wyniku której może nawet dojść do ślepoty, zatem jak najwcześniej trzeba zacząć leczenie, by w jak największym stopniu zminimalizować to ryzyko.

oko

Autor: Eivind Sorgenfryd

Zacznijmy od tego, co to jest retinopatia cukrzycowa- . To uszkodzenie małych naczyń krwionośnych, których zadaniem jest odżywianie siatkówki. Przez powstałe uszkodzenia w gałce ocznej tworzą się wylewy, które mogą być powodem wspomnianej ślepoty. Jak rozpoznać schorzenie? Jeśli spostrzeżesz ciemną plamkę w polu twojego widzenia, prawdopodobnie zrobił się wylew krwi. Jest bezbolesny, dlatego nie musisz czuć żadnych dolegliwości, zwłaszcza, że wylew może się wchłonąć oraz w związku z tym niedługo będziesz na nowo prawidłowo widzieć. Jednakże nie można bagatelizować tego zdarzenia, ponieważ retinopatia może prowadzić do kompletnej utraty wzroku.

Podnoszona w tym miejscu tematyka jest dla Ciebie użyteczna? Jeśli tak, to wejdź do serwisu termowentylatory do domu, który proponuje podobne zagadnienia.

Na początku gorzej widzimy w ciemności, potem mamy nieostre widzenie również w jasnych pomieszczeniach. Jeżeli i w twoim przypadku jest rozpoznana retinopatia cukrzycowa, leczenie może ustrzec cię przed niechcianymi konsekwencjami.

Najważniejsze jest jak najszybsze zdiagnozowanie przypadłości. Niewielkie zmiany dają szansę na naprawdę dobre rezultaty leczenia, gdyż nie dopuszczamy do pojawienia się trudniejszych dolegliwości. Odróżnia się parę rodzajów retinopatii i w zależności od jej typu trzeba podjąć należyte leczenie.

W niektórych przypadkach musimy wyłącznie regularnie badać wzrok, w innych zaś wymagane będzie sklep ortopedyczny wyszków laserowe, jakie zahamuje postęp choroby oraz pozwoli oszczędzić wzrok. Czasami także robi się witrektomię, czyli usunięcie ciała szklistego z oka.

Niestety retinopatia to choroba, z jaką trudno jest walczyć, ponieważ żaden z zabiegów nie daje pełnej ostrości wzroku. Jednak nie można się poddawać, lecz rozpocząć leczenie, by jak najdłużej cieszyć się ostrym widzeniem oraz nie dopuścić do rozwoju schorzenia, które może znacznie uprzykrzyć nam życie.