• Bez kategorii

Dlaczego pociąg elektryczny jedzie

Jednym z najbardziej komfortowych oraz prędkich sposobów poruszania się na duże odległości jest kolej. Niegdyś obsługiwana przez lokomotywy na parę a dzisiaj przez pojazdy elektryczne albo spalinowe. Zamiana lokomotywy na elektryczną wiąże się z wynalezieniem motoru elektrycznego oraz rozwoju przesyłowej sieci. Taki pojazd zwyczajnie był łatwiejszy w użyciu aniżeli klasyczny parowy. Nie było już konieczności wożenia z sobą wielkiej ilości opału i wody bez której lokomotywa nie zdołałaby poprawnie działać.

Wynalezienie elektrycznego silnika w roku mniej więcej 1800 przyzwoliło na rozwiązanie szkopułu z którym borykała się droga żelazna, to znaczy dostarczenia właściwej ilości wody na trasie pociągu. Pozwoliło to także na stworzenie nowego rodzaju przewozu miejskiego, tzw. tramwaju elektrycznego, który zamienił romantyczny jednak mało efektywny tramwaj konny. Popychany on jest przy pomocy elektrycznego silnika zatem maszyny która energię elektryczną zamienia na energię mechaniczną. Paliwo to znaczy prąd elektryczny może zostać dostarczany do motoru na wiele metod, przykładowo przy pomocy rozmaitego typu akumulatorów czy z sieci energetycznej przy pomocy przewodu.

Tramwaj lub pociąg elektryczny używają tej drugiej metody. Energia elektryczna zapewniana jest przez kabel.

silnik

Źródło: http://www.sxc.hu/

Transportują ją między innymi odbieraki prądu, to znaczy przyrządy o rozmaitej konstrukcji które równocześnie przesyłają prąd do silnika i umożliwiają posuwanie się lokomotywy bez pauz w dostawie zasilania. Zależnie od tego o jakim pojeździe mowa, odbieraki prądu posiadają rozmaity kształt. Wynika to także z technologii jaka była zastosowana. Łatwo odbieraki prądu zidentyfikować po układzie – te starszej generacji mają wygląd połączonych trójkątów, natomiast te nowoczesne to połowa trójboku. Opisano je na .

Największym problemem sprzętów zasilanych prądem w tym tramwajów i lokomotyw jest gwałtowny niekontrolowany wzrost napięcia w sieci, na przykład przez uderzenie pioruna w trakcję elektryczną. Ażeby ochronić podłączony do sieci silnik elektryczny stosuje się tak zwane wyłączniki silnikowe – . To narzędzia jakie w określonych okolicznościach komputerowo odłączają silnik od sieci zapobiegając w tenże sposób jego popsuciu.

Możesz również polubić…