Halloween – noc przyjemności przed dniem refleksji. Skądże tak na prawdę wywodzi się ten zwyczaj?

W noc przed Wszystkimi Świętymi, śmierć rozważa się z przymrużeniem oka. 31 października to, spopularyzowane dzięki amerykańskim filmom, Halloween. Właśnie w USA obchodzi się najhuczniej to święto, a jestono tak rozpropagowane, iż inne kraje również zaczęły pożyczać tę tradycję. Zwyczaj ten nie jest jeszcze w Polsce tak lubiany jak inne święta zza Oceanu, np. Walentynki.

Skorzystaj z czyjejś pomocy

Autor: Marisa
Ale sympatycy obchodzenia Halloween są coraz bardziej zauważalni – w szczególności w dużych miastach. Halloween nadeszło do nas w latach 90-tych, jednak nie zadomowiło się na tyle, aby doczekać się polskiej nazwy. Święto cieszy się dużą popularnością nie tylko w USA, ale też w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W tych państwach Halloween ulega jedynie świętom Bożego Narodzenia.

Jeżeli interesuje Cię niniejszy wpis, to bez wahania kliknij tu oraz przeczytaj oprócz tego inny równie absorbujący news metoda bobath.

To bowiem Irlandczycy przywieźli ceremoniały Halloween do USA. Wyprowadzają się one z celtyckiego obrządku Samhain. W dobach pożegnania lata i powitania zimy Celtowie wspominali poległych.

biała dynia na halloween

Autor: pinterest.com
Źródło: pinterest.com

Dobre duchy zapraszano do mieszkań, złe odstraszano. To tylko tu doszukuje się początków przebierania się w Halloween. Najbardziej popularną zabawą związaną z Halloween jest „cukierek albo psikus”. Przebrane, w kostiumy na halloween, np. wampirów, czarownic, kościotrupów jak również duchów, dzieci spacerują po okolicy i pukają do drzwi mieszkań. Jeśli nie dostaną słodyczy karzą gospodarzy kawałem. Tego typu zabawy na halloween (sprawdź co radzą inni) są przez każdego mieszkańca odbierane przyjaźnie, w żaden sposób nie zdarza się się dopatrzyć w nich nic niepoprawnego. Zwyczaje powiązane z Halloween przypominają polskie Andrzejki. Nocna pora Halloween ma odpowiedzieć na pytanie jaki będzie nadciągający rok.

Do zrozumienia przyszłości służą wróżby. Stosuje się do nich spodki, jabłka pływające w wodzie (wyciąga się je uzębieniem, nienaruszone wróżą powodzenie) i świeczki (skacze się przez nie; te które nie zgasną to radosne miesiące w przyszłym roku). Znakiem Halloween stała się wydrążona dynia. Rzeźbi się w niej kontur oczu i ust, a do środka wstawia świeczkę. Taka dynia w ciemnościach przypomina twarz zjawy. Wydrążone dynie ujawniają się w oknach domów i na podwórkach.

Spodobał Ci się ten tekst? Jeżeli tak, to zapewne usatysfakcjonuje Cię również kompleksowy tekst (lonsdale-benlee.pl/odziez-meska/t-shirt-polo), który zaprezentowaliśmy w linku poniżej.

Podobnie ona jak i kostiumy na halloween a także zabawy na halloween są nadzwyczaj ważne przy obchodzeniu tego obyczaju.