Halloween – noc przyjemności przed dniem refleksji. Skądże tak na prawdę wywodzi się ten zwyczaj?

W noc przed Wszystkimi Świętymi, śmierć rozważa się z przymrużeniem oka. 31 października to, spopularyzowane dzięki amerykańskim filmom, Halloween. Właśnie w USA obchodzi się najhuczniej to święto, a jestono tak rozpropagowane, iż inne kraje również zaczęły pożyczać tę tradycję. Zwyczaj ten nie jest jeszcze w Polsce tak lubiany jak inne święta zza Oceanu, np. Walentynki.

Skorzystaj z czyjejś pomocy

Autor: Marisa
Ale sympatycy obchodzenia Halloween są coraz bardziej zauważalni – w szczególności w dużych miastach. Halloween nadeszło do nas w latach 90-tych, jednak nie zadomowiło się na tyle, aby doczekać się polskiej nazwy. Święto cieszy się dużą popularnością nie tylko w USA, ale też w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W tych państwach Halloween przebrania na halloween ulega jedynie świętom Bożego Narodzenia. To bowiem Irlandczycy przywieźli ceremoniały Halloween do USA. Wyprowadzają się one z celtyckiego obrządku Samhain. W dobach pożegnania lata i powitania zimy Celtowie wspominali poległych.

biała dynia na halloween

Autor: pinterest.com
Źródło: pinterest.com

Dobre duchy zapraszano do mieszkań, złe odstraszano. To tylko tu doszukuje się początków przebierania się w Halloween. Najbardziej popularną zabawą związaną z Halloween jest „cukierek albo psikus”. Przebrane, w kostiumy na halloween, np. wampirów, czarownic, kościotrupów jak również duchów, dzieci spacerują po okolicy i pukają do drzwi mieszkań. Jeśli nie dostaną słodyczy karzą gospodarzy kawałem. Tego typu zabawy na halloween (sprawdź co radzą inni) są przez każdego mieszkańca odbierane przyjaźnie, w żaden sposób nie zdarza się się dopatrzyć w nich nic niepoprawnego. Zwyczaje powiązane z Halloween przypominają polskie Andrzejki. Nocna pora Halloween ma odpowiedzieć na pytanie jaki będzie nadciągający rok.

Do zrozumienia przyszłości służą wróżby. Stosuje się do nich spodki, jabłka pływające w wodzie (wyciąga się je uzębieniem, nienaruszone wróżą powodzenie) i świeczki (skacze się przez nie; te które nie zgasną to radosne miesiące w przyszłym roku). Znakiem Halloween stała się wydrążona dynia. Rzeźbi się w niej kontur oczu i ust, a do środka wstawia świeczkę. Taka dynia w ciemnościach przypomina twarz zjawy. Wydrążone dynie ujawniają się w oknach domów i na podwórkach. Podobnie ona jak i kostiumy na halloween a także zabawy na halloween są nadzwyczaj ważne przy obchodzeniu tego obyczaju.