Masz zamiar zdobyć sprawności harcerskie? Dowiedz się, w jaki sposób tego dokonać

Każdy harcerz czy zuch pragnie uzyskiwać sprawności harcerskie, jakie świadczą o posiadanych przez niego zdolnościach i zwiększają liczbę oznaczeń, które doszywane są do jego munduru. Na ogół przyznawane są na obozach bądź biwakach, gdy można wykazać się swoimi talentami i zrealizować wymogi wymienione przy danej sprawności. Co dokładnie należy zrobić, by je uzyskać?

maszerujący harcerze

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Rozpocznijmy od tego, co to jest sama sprawność. To okazana przez harcerza biegłość w jednym z zakresów.

Nie zwlekaj! Jeśli zainteresował Cię nasz wątek, to czytaj również szkolenia dla menedżerów sprzedaży inne informacje na wybrany materiał. Przygotowaliśmy je dla Ciebie z chęcią.

Zależnie od posiadanych sprawności uzyskuje się wyższe stopnie harcerskie. By rozpocząć starania o określoną sprawność, należy zgłosić taką chęć do swojego drużynowego. Potrzebne jest również zaprezentowanie karty próby sprawności, w jakiej szczegółowo opisany jest plan zadań. Jeśli harcerz nie potrafi go samodzielnie sporządzić, może poprosić o pomoc zastępowego albo starszego harcerza, jaki już nieraz układał plan takich działań. Po przedstawieniu nadmienionej karty próby, drużynowy pozwala harcerzowi na realizowanie zamierzonych zadań podczas rozkazu. Harcerz ma ok. miesiąca bądź dwóch, aby przeprowadzić wszystkie czynności wskazane w karcie oraz uzyskać wiedzę dotyczącą danej sprawności. Jeśli poddaje się cięższym próbom w celu osiągnięcia naprawdę niełatwej do uzyskania sprawności, okres ten może zostać dłuższy – dobrej jakości krzyż harcerski. Zaliczaniem zadań trudni się drużynowy bądź osoba przez niego wskazana, a gdy wszystkie czynności są poprawnie wykonane, przyznaje się sprawność, również w rozkazie. Karta prób jest trzymana w dokumentach danej drużyny. Po nadaniu sprawności harcerz otrzymuje odznakę, którą będzie nosić na prawym rękawie munduru. Harcerz musi ją samemu przyszyć. Jeśli z jakiś powodów sprawność zostanie zabrana, harcerz, może powtórzyć próbę za sześć miesięcy i w tym czasie ma zabronione noszenie tej odznaki. WGL

harcerze

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com
Oznaczeniem nad wyraz pożądanym przez harcerzy jest również krzyż harcerski. To odznaka przyznawana harcerzom, którzy dzięki swoim działaniom szczególnie sobie na nią zasłużyli. Jeżeli i ty chcesz ją otrzymać, musisz jak najlepiej angażować się w życie swojej drużyny, zdawać kolejne sprawności oraz uzyskiwać coraz wyższe stopnie, pomagać innym, jeździć na obozy, jak również po prostu być celującym harcerzem.

Możesz również polubić…