Idea funkcjonowania szkoły żydowskiej, dialogu kultur

Podstawową ideą przyświecającą funkcjonowaniu szkoły żydowskiej jest propagowanie pośród dzieci oraz młodzieży tolerancji i szacunku względem innych kultur i innych wyznań. Działalność taka jest niezwykle istotna i bardzo potrzebna, zwłaszcza w Polsce, gdzie wciąż rosną nastroje wrogości do wszystkiego co inne a ma to najczęściej miejsce w środowiskach mało wykształconych, ludzi, którymi bez problemu można manipulować. Wojna bardzo odmieniła ten obraz, w wyniku ludobójstwa dokonanego przez Niemców miliony Żydów zostało zastrzelonych lub zamordowanych w obozach zagłady. Gdy wojna się skończyła narodowi żydowskiemu także nie było łatwo, duża część z ocalałych albo wyemigrowała sama do Ameryki lub Izraela, albo została do tego zmuszona przez władze komunistyczne. Ciężkie pytanie, lecz w zasadzie pewnie jakieś w miarę sensowne wnioski można wyciągnąć.

Autor: Warsztaty Kultury Filia Centrum

Najbardziej istotne jest szkolnictwo. Zatem jeśli uczniów będą uczyli porządni historycy, tacy ludzie, którzy orientują się jak zaszczepić młodym miłość do tego przedmiotu, to najzwyczajniej w świecie zauważymy, że po pewnym czasie bez cienia wątpliwości świadomość historyczna będzie na bardziej satysfakcjonującym poziomie. I to jest piękne, czy można przykładowo wyobrazić sobie mądry dialog kultur (o tym na http://www.etzchaim.pl/), jeżeli większość ludzi najzupełniej nie kojarzy podstawowych pojęć historycznych? Dopiero po upadku komunizmu w naszym kraju ogólna sytuacja Żydów stała się łatwiejsza, i obecnie blisko dwadzieścia tysięcy ludzi tej narodowości mieszka i pracuje wśród nas. Ale pomimo faktu, że mamy już 21 wiek i społeczeństwo polskie jest dużo bardziej świadome niż przed laty, to nadal funkcjonują w nim wyobrażenia przedstawiające Żydów niekoniecznie w najlepszym świetle. To generalnie ciekawe zagadnienie – jak Polacy mogą lepiej dogadywać się z na przykład Żydami? Chociaż akurat polski antysemityzm to pojęcie ciężkie do rozstrzygnięcia – nie można rzec, że w innych państwach ludzie są dużo mniejszymi antysemitami, to jednak fakty są takie, iż dosyć ciężko jest się nam dogadać.

I wcale nie chodzi tylko o barierę językową. Bardzo często niemalże nic nie wiemy na temat Żydów. Nieco suchych informacji oraz dużo stereotypów. I z tej przyczyny popularnościącieszą takie inicjatywy jak powiedzmy szkoła żydowska we Wrocławiu, ponieważ naprawdę wypadałoby, abyśmy nareszcie poznali Żydów. Choć naturalnie oni powinni poznać również nas.

O tym również trzeba pamiętać! Działalność takich placówek często związana jest z szerszą działalnością całego stowarzyszenia na rzecz równości kulturowej. Szkoła żydowska jest placówką, która poza krzewieniem tolerancji, dba również o rozwój personalny dzieci, organizując zajęcia dodatkowe, często związane ze sztuką lub religią. Szkoły tego rodzaju realizują podstawę programową ustaloną przed Ministerstwo Edukacji, jednak często rżwnież wzbogacają program właśnie o dodatkowe przedmioty.

dziecko w szkole

Autor: Luis Vidal

Oprócz tego, często zdarza się, że realizacja całego programu nauczania jest prowadzona autorską metodą, którą opracowuje każdy nauczyciel. Szkoła żydowska uczy szacunku dla symboli religijnych.

Koncentruje się na wychowaniu uczniów w nastroju tolerancji. Najważniejsza jest współpraca między uczniami i nauczycielami, od samego początku wspólne inicjatywy stają się sposobem na osiągnięcie sukcesu w przyszłości. Niezmiernie ważne jest, aby dzieci, które chodzą do tego typu szkoły poznawały historię żydowską oraz znały żydowską kulturę. Istnieje dużo stowarzyszeń i organizacji, które propagują tę kulturę, tworząc często inicjatywy edukacyjne. W programie szkoły żydowskiej znajdziemy nie tylko historię żydowską, ale także zajęcia z religii oraz dodatkowe zajęcia z muzyki, czy zajęcia sportowe.

Więcej na: www.etzchaim.pl Ponadto dzieci mają możliwość uczenia się języka hebrajskiego. Lekcje odbywają się najczęściej w kilkuosobowych klasach, co daje z kolei możliwość sprawniej i skuteczniej przyswajać wiedzę. Często oferta takich szkół wzbogacona jest również o zajęcia z filozofii, często w wersji dla najmłodszych, co z kolei uczy młodzież krytycznego myślenia. Dodatkowym atutem chodzenia do takiej szkoły jest niewielka ilość uczniów oraz stała opieka psychologa i pedagoga, która często ma charakter regularnych spotkań z każdym dzieckiem raz w miesiącu lub częściej.