Kierunki studiów – jak je wybierać?

Wybór drogi życiowej nigdy nie należy do łatwych. Przeważnie jest on sporym dylematem. Gdy zbliża się matura to podstawowy temat rozmów pomiędzy młodymi osobami. Wszyscy oni zastanawiają się, co robić, na czym się skupić, jak rozplanować swoje przyszłe życie. Jakiś czas temu bardzo modne były szkoły wyższe i niemalże wszyscy w związku z tym wybierali się na studia. Sądziło się, że są one przepustką do kariery, świetlanej przyszłości i bardzo dobrej posady. Teraz już patrzy się na to jednak inaczej. Młodzi ludzie zauważają, że same studia dają żadnej gwarancji, a często można sobie poradzić świetnie i bez nich.

studia

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Przecież czas, który poświęcilibyśmy na uczelniane wykłady czy też ćwiczenia, można wykorzystać na zdobywanie praktycznego doświadczenia na rynku pracy i na rozwijanie swoich umiejętności. W ten sposób mając dwadzieścia cztery czy dwadzieścia pięć lat można zdobyć już jakiś zawód i świadomość tego, co chcemy robić i w którym iść dalej kierunku. Natomiast studenci nierzadko, opuszczając uczelnię, nie mają niestety zielonego pojęcia co dalej robić, gdzie się kierować i na czym skupić – Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii.

Jeżeli jednak zdecydujemy się iść na studia, niełatwy jest również sam wybór kierunku, który wartałoby wybrać. Powinien być on zgodny z predyspozycjami, zdolnościami i zainteresowaniami danej osoby. Jeśli lubi ona przykładowo matematykę, powinna pomyśleć o zainicjowaniu studiów na politechnice. Jeżeli z kolei przepada za podróżami, świetnym pomysłem będzie turystyka i rekreacja.

Rzecz jasna sporo się dziś mówi o mniej bądź bardziej przyszłościowych kierunkach. Nie ma się co oszukiwać – istnieją przecież zarówno takie, po jakich łatwiej jest znaleźć pracę, ponieważ dają one konkretne umiejętności oraz takie, po których o zatrudnienie niestety znacznie trudniej. Wiedza zdobyta na tych drugich jest zazwyczaj bardzo płynna i mniej wyspecjalizowana, w związku z czym absolwenci często zupełnie nie wiedzą, gdzie skierować swoje kroki po zakończeniu studiowania. Jak zatem wybrać naprawdę dobry kierunek?

rozmowa kwalifikacyjna
Można skupić się na racjonalnym myśleniu, można kierować się sercem i upodobaniami, ale można spróbować również pokusić się o rozsądny kompromis. Coraz więcej osób też decyduje się na rozpoczęcie dwóch kierunków studiów, dzięki czemu mają oni więcej możliwości i większe szanse na znalezienie wymarzonego zatrudnienia – czy iść na turystykę i rekreację.

Możesz również polubić…