Czytanie dziecku to czas, który zbliża a oglądanie telewizji oddala rodzica od pociechy.

Chociaż niemowlę nie czyta, oswajane go z książeczką, najpierw niby-książka, może sprawić, że polubi ją na zawsze. Dzięki książkom swobodnie nauczy się ładnie i prawidłowo mówić, będzie ciekawe świata, zyska wyobraźnię, wzbogacając swe życie wewnętrzne.

czytanki dla dzieci

Autor: Laurie Sullivan
Pierwsze książki dla maluszków to przeważnie miękkie, zrobione z tworzywa lub tkaniny zabawki. Czasem szeleszczą, czasem posiadają ogonki, futerka, naciskane miejsca z odgłosami i dużo różnych ciekawostek. Nie służą bynajmniej do czytania, ale samodzielna bawienie się nimi albo z mamą lub tatą, przeważnie jest naprawdę fascynująca. Takie książki do tłamszenia mogą także trafić do rączek już kilkumiesięcznego dziecka. Już roczny bobas umie pokazać zapamiętane obrazki. Pokaże, gdzie jest piesek, gdzie kot, gdzie domek itp. na tym etapie sprawdzają się tekturowe książeczki i składanki. Uczy się przy tym podstawowych wyrazów, bo umiejętność powtarzania mowy i powtarzania usłyszanych sylab już ma. W tym czasie warto też zacząć latorośli czytać. Sensu wierszyków jeszcze nie złapie, ale będzie miało wiele radości, kiedy mama czy tata będzie recytować. Dobrze przy tym imitować różnorakie odgłosy, robiąc domowy teatr jednego aktora, bo maleństwo nawet, jeśli nie zrozumie wyrazów, będzie zaciekawione tym, co słyszy. Wcześniejszy kontakt z książeczkami procentuje. Każda książeczka dla dziecka jest bezpieczna. Więcej o akcesoriach dla dzieci, nawet tych najmłodszych: zabawki dla niemowląt.

czytanie z dziećmi

Autor: Chris_Parfitt

Nie ma niewłaściwych książek i w przeciwieństwie do telewizji nie ma konieczności filtrowania ich treści. Są pewnie bardziej lub mniej edukacyjne, bardziej interesujące i mniej, jedne są arcydziełami a drugie nie, ale kontakt z książką nigdy nie będzie dla dziecka niczym złym. Od najwcześniejszego dzieciństwa warto też uczyć dzieci szacunku dla książki. Trzeba uczyć, że czym innym jest malowanka, gazeta, czasopismo, a czym innym książeczka. To od rodziców zależy, czy książka zajmie ważne miejsce na półce i w życiu dziecka. Warto dołożyć starań, by była szczególnie ważna. Niemowlę (zasypki dla niemowląt) potrzebuje zwłaszcza kontaktu z osobą, a książeczka może być tylko mediatorem w tym kontakcie i pełnić raczej rolę zabawki. Więcej informacji o pomocnych akcesoriach i lekturach tu – zapoznaj się ze szczegółami.

Do pierwszego roku życia dla dziecka treść książeczki nie jest istotna. Będzie miała znaczenie później, gdy dziecko będzie rozumiało złożony przekaz werbalny. W tym wieku czytanie książek jest co najwyżej pomocne dla rodziców, ponieważ dziecko zasypia przy wtórze bezpiecznego głosu rodzica, który czyta. Ale rodzic zamiast czytać może opowiadać, co się mu przydarzyło w ciągu dnia albo wymyślać historię, którą dziecko zrozumie. Kiedy będzie starsze i wyrazy nabiorą dla niego znaczenia. Rodzic sam zauważy, co latorośli się podoba i jakich opowiadań oczekuje. Bo to rodzice są fachowcami od swojego dziecka, obserwują co ono lubi a czego nie, co je uspokaja a co pobudza, czego się boi a co wzbudza ciekawość. Czytanie niemowlaczkowi książeczki to żadne dziwactwo. Jeżeli ten zwyczaj pojawi się wcześnie, szkrab chętnie je ogląda, pokazując paluszkiem obrazki. Ma nawet swe ulubione tytuły. Żaden ruszający się obraz na ekranie nie zastąpi brzdącowi chwil z książeczką.