Założenia szkoły dialogu – sposoby prowadzenia szkoleń

Fundacje, działające w kraju w sprawie poszerzania świadomości osób szczególnie młodych na problem dyskryminowania żydów, mają przed sobą trudne zadanie. Praktyka nie zawsze bowiem idzie wraz z teorią, natomiast prowadzone do tej pory projekty niekoniecznie muszą spełniać potrzeby młodzieży.

szkoła

Autor: Patrik Tschudin
Coraz popularniejsza szkoła dialogu to celowo przygotowany program edukacyjny, który jest realizowany przez Fundację Forum Dialogu. Jego szczególnie ciekawym i istotnym celem jest ciągłe poszerzanie ogólne wiedzy uczących się w szkołach osób odnośnie obecności Żydów w naszym kraju. Dzięki zajęciom można się dowiedzieć o tym, jaki był ich wkład w szeroko rozumiany rozwój społeczny, kulturalny oraz gospodarczy w kraju na przestrzeni wieków. Projekt nosi też nazwę: szkoła żydowska.

Szkoła dialogu rozwija swoją działalność w naszym kraju

Przemawiające dziecko

Autor: James Brooks

W programie szkoła dialogu młodzież szczegółowo eksploruje historyczne zawiłości, biorąc pod uwagę historię ludności żydowskiej. W szczególności zwraca się uwagę na czas przed wojną i ten już po wojnie, kiedy ukazały się naszym oczom takie problemy. Antysemityzm aktualnie nie jest niczym obcym, natomiast niezwykle ważne jest to, by tego ciągle unikać. Upamiętnianie ludności żydowskiej w sposób honorujący wszystkie jej osiągnięcia jest bazowym zadaniem osób z fundacji. Dbają oni też o to, by lekcje były ciekawe i zróżnicowane, natomiast o teraźniejszych możliwościach gwarantowanych przez fundację możemy przekonać się poprzez sprawdzenie w wyszukiwarce.

Skąd wzięła się koncepcja prowadzenia szkoły żydowskiej?

Przed rozpoczęciem II wojny światowej Żydzi byli obecni w Polsce. Stanowili aż ponad 10% wszystkich mieszkańców naszego kraju. Szkoła żydowska ma na celu dokształcanie młodzieży szkolnej, jeżeli chodzi o tę tematykę. Społeczność żydowska to różnorodność kultury czy szczególna różnorodność. Ich asymilacja odbywała się stopniowo i na jej bazie wykształciły się różnice oraz podobieństwa. Nie możemy ignorować ich kultury, z tego powodu już parę lat temu pojawił się pomysł rozwijania szkoleń oraz warsztatów w szkołach.