Ile wynosi podatek od najmu mieszkania i kto musi go uiścić?

Najem mieszkania zdoła być znakomitą formą zysku, dlatego masa ludzi posiadających wolne mieszkanie własnościowe decyduje się na jego wynajem. Ceny za wynajem mieszkania są różnorodne, niemniej jednak posiadacze mogą zarobić od 1000 złotych w górę w zależności od typu, wielkości czy też designu mieszkania. Niemniej jednak musimy pamiętać o tym, iż od każdego otrzymywanego przez nas dochodu należy odprowadzić podatek, także od przychodów zdobywanych z najmu mieszkania.

warto zobaczyć

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com
Osoba, jaka wypożycza mieszkanie może zdecydować się na jedną z dwóch odmian opodatkowania pieniędzy z najmu. Pierwszą z nich jest skala podatkowa – 18 czy 23 procent, a drugą ryczałt od osiąganych profitów, który wynosi 8,5 procenta. Warto zastanowić się nad tym, jaka opcja jest dla właściciela bardziej zyskowna – aktualności na jasna zależy to od konkretnych pojedynczych przypadków oraz od tego które koszta płaci właściciel zaś jakie domownicy. Jeżeli przykładowo za wynajem mieszkania podatki właściciel nie ponosi żadnych sumptów – wszystko opłacane jest przez lokatorów, a sam właściciel zarabia na rok 24 tysiące za wynajem (po 2 tysiące co miesiąc) to w takiej sytuacji z pewnością o wiele bardziej opłacalne będzie wybranie ryczałtu, jaki wyniesie 2040 złotych w toku roku (170 złotych w skali miesiąca), zaś nie podatku na zasadach ogólnych, gdyż w tej sytuacji kwota ta będzie bezspornie o wiele wyższa oraz wyniesie 4320 złotych na rok (360 złotych miesięcznie).

Mieszkanie

Autor: Ben Heinrich
Źródło: http://www.flickr.com
Jak więc widać najem mieszkania (zobacz gotowe domy prefabrykowane) może być rzeczą nieco skomplikowaną. Rozliczenie się z otrzymywanych dochodów jest sprawą konieczną i niewątpliwie nie można tego pominąć, albowiem nie zgłoszenie dochodów od wynajmowania mieszkania zdoła spowodować istotne sankcje karne (prawnik wrocław) w wysokości grzywny.

Niemniej jednak jeżeli jako posiadacz nie chcesz być na wynajmie mieszkania stratny musisz niesłychanie dobrze zastanowić się nad tym, jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najmocniej pomyślna.

You may also like...