Nauka poprzez zabawę – przygotowaliśmy wykaz świetnych zabawek logicznych

Wielkimi krokami zbliża się do nas dzień dziecka. Ten ogromnie wyjątkowy dzień po wielokroć spędza sen z powiek czułym rodzicom, którzy pragną znaleźć właściwy podarunek dla swojej pociechy. Praktyka pokazuje, że jest to niezmiernie trudne wyzwanie, które niestety po wielokroć jest powodem licznych rozczarowań, jeżeli nie znamy znakomicie przedmiotu zainteresowania naszego najmłodszego pokolenia. Niemniej jednak, na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia.

zabawki konstrukcyjne

Autor: Vasile Cotovanu

klocki magnetyczne

Źródło: flickr.com

Skąd pochodzą specjaliści wznoszący budowle, mosty, hipermarkety czy hale sportowe? Swoją przygodę z konstrukcjami i budową zaczynają już w dzieciństwie. Zabawki konstrukcyjne, klocki lego, logiczne zagadki, to wszystko rozszerza horyzonty w tym kwestii. Jednocześnie rodzice, koledzy, bracia i siostry, oni również mogą zasiać ziarno, które obrodzi wykonaniem zawodowych planów w przyszłości. Dawniej, też były zabawki-gry, lecz ich zaawansowanie technologiczne (rosyjskie, czechosłowackie gierki) były niewinne i niegroźne.

Nie dość, że nie przyciągały wzroku idealnie doświetlonymi monitorami, nie dość, że były czarno-białe (a nie tak jak dzisiaj wręcz krzykliwe), to w dodatku nie oferowały ogromnej ilości gier. Najczęściej taki gadżet to była pojedyncza gra, czasami parę gier. Jeśli porównać do czegoś, dawne gierki to był nie zawsze sprawny składak, dzisiejsze gry to zaś najnowszej generacji statkikosmiczne (interesujący wpis).

zabawki konstrukcyjne

Autor: Vasile Cotovanu

A co w sytuacji, jeśli dzieciak nie objawia zainteresowania takimi zagadnieniami nie jest utalentowane ani nawet nie wykazuje znacznego zainteresowania przedmiotami ścisłymi? Pamiętajmy: nic na siłę, dzieciak to nie robot.

Skoro woli literki, tworzyć opowiadania, malować czy gotować – nie zmuszamy go na siłę do czegoś innego. Oczywiście, można dzieciaka skierować na odpowiednie tory, lecz nie na siłę, ponieważ to i tak się nie uda – sprawdź. Obecnie coraz częściej dzieci trzeba wyganiać na dwór, bo sporo czasu przesiadują przed ekranem komputera. Widać tutaj pewien paradoks, ale także znak naszych czasów.

Nie powinniśmy jednak całkowicie się na to zgadzać, powinniśmy starać się zachęcać nasze dzieci do aktywności fizycznej. Nawet, gdy nie mamy dużo czasu w tygodniu, bo praca, bo codzienne obowiązki, to w weekend zróbmy wszysko żeby wyjść na dwór i pograjmy z naszym dzieckiem, np. w piłkę – sprawdź najlepsze gry.